top of page

איסוף מידע והשראה

עודכן: 25 בינו׳ 2021

מורים חדשים נכנסים לעולם ההוראה ונדרשים להתמודד עם מערכת מסועפת ומורכבת. מעבר להסתגלות למקום עבודה חדש. ההתמודדות של מורים חדשים מתרחשת במקביל בכל התחומים, אין הדרגתיות ואין תקופת חסד. מיד נדרשים להכיר צוות חדש, מבנה ארגוני, ללקט ציוד לקישוט הכיתה, ליצור חומרי לימוד טובים ומגוונים, לנהל כיתה, לעבוד עם הורים, וכמובן ליצור אוירה טובה ויחס אישי לכל תלמיד ותלמידה - למענם הגענו אל המקצוע הזה מלכתחילה.
בית הספר ביום יום שלו הוא כמו קן נמלים בשעות האינטנסיביות ביותר של שלב איסוף המזון. הכל קורה בקצב מהיר, תלמידים ומורים רצים מכיתה לכיתה. ואתם כמורים מתחילים, נדרשים לעבד מידע רב בזמן קצר. ולא זאת בלבד אלא גם להגיב בצורה הנכונה, להיות מקצועיים, רגישים, מכילים, וגם לדעת להציב גבולות ולהיות אסרטיביים במידה הנכונה. והאמת, זאת משימה מאוד מאוד מורכבת. אז ממי אנחנו יכולים ללמוד? במי להיעזר? ומתי בכלל יהיה לי זמן לדבר עם מישהו?


בכל פעם שהגעתי לבית ספר חדש, חשבו שאני בחורה מאוד שקטה. אני אגלה לכם סוד - אני ממש לא. אבל תמיד תמיד כשאני מגיעה למקום חדש, אני קודם כל מתצפתת. מנסה להבין מה הקליקות בחדר המורים? מה הרוח של הצוות המקצועי? כיצד עובדים מול המנהלה? ומי האדם הכי חשוב בבית הספר? מה הלך הרוח כלפי המנהלת? האם היא נגישה למורים? ממי אוכל לבקש עזרה? האם היועצת מקצועית ואני יכולה לפעמים גם לפרוק אצלה את מה שעובר עליי כמורה? יש כל כך הרבה מידע לאסוף כשמגיעים למקום חדש. מידע קריטי שיכול לסייע לכם, לדעת כיצד לפעול מול אנשים שונים. להתאים את עצמכם למסגרת בה אתם נמצאים ובשלב מאוחר יותר גם לנסות ולשנות דברים שלא נראים לכם.


בכל פעם שאני צריכה לפנות לגורם כלשהו בבית הספר אני אברר קודם עם מורות ותיקות יותר כיצד הן ממליצות לי לפעול? למי בדיוק לפנות? איך להציג את הדברים? מטבע הדברים לכל מורה יש גישה שונה להוראה (ולחיים בכלל) ואני לא יכולה לפנות לכולם באותו האופן. עליי להתאים את עצמי לאדם שעומד מולי. יש מורים שאני אמנע מלפנות אליהם כי אני יודעת שהדרך שבה אני רואה את הדברים אינה מקובלת עליהם. לעומת זאת ישנם מורים שבשיח מתאים ומכבד אצליח לרתום אותם לטובת המטרות שלי. למשל: להתגמש עם תלמיד מסוים, לעבוד בקבוצות קטנות, לשוחח עם ההורים ולשקף להם את המצב, להתאים את דרכי ההוראה לתלמידים ספציפיים ועוד. זהו מידעיקר ערך שאף אחד לא יתן לכם אותו אלא אם כן תהיו אקטיביים ותשאלו.


גם בישיבות צוות חשוב שבהתחלה תתנו לאחרים לדבר, ותאפשרו לעצמכם לספוג עוד ועוד מידע. לא רק לרשום את המידע שמועבר. אלא, להקשיב למה שקורה מתחת לפני השטח. לניואנסים בין הקולגות ובעלי התפקידים השונים. מי מסתדרת עם מי, למי יש רעיונות יצירתיים וכדאי להעזר בה. מי דמות דומיננטית בחדר המורים ואני יכולה להתייעץ איתה על עבודה עם מורים אחרים. מי דומה לי בתפיסה החינוכית ואוכל להרים איתה פרוייקטים? מי עמוסה בתפקידים ומשימות ולא יהיה לה זמן לסייע לי? אז כדאי למנוע מראש את אי הנעימות ולפנות למורה אחר.

בביה"ס כמו בצבא - אף פעם לא יוצאים למבצע לפני איסוף מודיעין. ואתם בדרך למבצע הגדול שלכם - לחנך, להעניק, לאהוב ולטפח. לשם כך עליכם להתכונן כראוי.


איתור מנטורים לדרך


לא זאת בלבד שעליכם לאסוף מידע בביה"ס עליכם גם לאסוף דמויות שיתנו לכם השראה ותמיכה. נכון,במהלך השנה הראשונה יצמידו לכם מורה מלווה. כפי שכתוב בפורטל עובדי ההוראה: "המלווה הוא הכתובת של עובד ההוראה החדש להיוועצות דחופה, לתמיכה ולפתרון בעיות שנוצרות במהלך העבודה עם תלמידים, עם הורים ועם אנשי צוות". אך במציאות של מערכת החינוך הפער בין המצוי לרצוי הוא גדול. גדול מידי. לצערנו, למורים היום יש ריבוי משימות ותפקידים. לא תמיד מורה מלווה תצליח לתת מענה מיטבי, גם אם הדבר חשוב וראוי בעיניה. וזאת עוד לפני שבדקנו אם יש בנינו כימיה וחיבור אישי. יכולה להיות מורה מלווה מצוינת אבל אם אתם לא מזדהים עם התפיסה החינוכית שלה. אם התקשורת ביניכן לא פתוחה וחיובית. תהליך הליווי לא יצמח לתהליך משמעותי.


לכן, אני מזמינה כל אחת ואחד מכם למצוא לו מנטור או מנטורית לדרך. המנטוריות שלי נתנו לי כל כך הרבה כלים, מצד אחד ידעו להשמיע לי ביקורת בונה ומצד שני גם לטפח אותי ולחזק אותי. הן היו לי לאוזן קשבת ולגב תומך ובעיקר שמרו לי פינה חמה בלב כשהייתי זקוקה ליד מכוונת. אני מזמינה אתכם לסרוק בראשכם את חדר המורים ולבחון לאיזה מורים אתם מתחברים? מי מורה סופר מקצועית בעיניכם? למי יש חיבור מצויין לתלמידים ובא לכם להיות כמוה? חפשו מורה שתיתן לכם השראה, שאתם מזדהים עם התפיסה החינוכית שלה. מורה שתשמח לשתף אתכם בחומרים וגם תדע לתת לכם פידבק וביקורת בונה, מי שיגיד לכן רק כמה הכל נפלא לא באמת מקדם אתכם. מצאו מורה שתוכלו לשאול אותה שאלות בכל נושא ולהרוויח ידע שהיא צברה לאורך שנים רבות. בחרו מורה שתוכל להוות לכם דוגמה לניהול מערכות יחסים עם חברי הצוות, ההורים והתלמידים. מורה שתכיל אתכם רגשית בימים פחות מוצלחים, מורה שתקדם אתכם מקצועית ברמה הפדגוגית ובשיטות העבודה. מורה שתעצים אתכם ולא רואה בכם איום אלא פוטנציאל למורים מופלאים. לאורך כל שנות ההוראה שלי וגם היום אני מאמצת לי מורים מעולים ללמוד מהם. אל תסתפקו במה שהמערכת נותנת לכם. זה הזמן להיות אקטיבים ולמצוא לכם מישהו לרוץ איתו.

להורדת הקובץ


נו אז יש לכם כבר מנטורית בראש?

סומכת עליכם,

מור המורה


צאו לדרך וחזרו לשתף מה גיליתם

85 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page